Napoje

Były już kobiety i jedzenie. Generalnie z przyjemności zostały napoje. To ważny punkt ze względu na upały. Są więc tanie, ale człowiek i tak wydaje na nie majątek – zwłaszcza, jak wychodzi z założenia, że nie będzie nosił półtoralitrowej butli, bo przecież napoje są tanie, i będzie co chwila nabywał sobie coś do pica.

I jakkolwiek nie zabrzmi to dziwnie, nie mam tutaj na myśli alkoholu (o którym w swoim czasie), lecz przede wszystkim genialny ayran, znany tutaj jako tan. Jest to zdecydowanie jeden z moich ulubionych napojów, obok absurdalnej ziołowej Kofoli, krymskiej lemoniady i ukraińskiego kwasu chlebowego. Receptura jest banalna jak zasady ekonomii: woda i jogurt w odpowiedniej proporcji (1:2 lub 1:1). Do tego należy dodać trochę soli (tak, dobrze widzicie, SOLI) i voilà!
Tan można dostać wszędzie i jest to chyba najpopularniejszy tutaj napój – do tego stopnia, że w fast-foodach zestawy nie zawierają Coca-Coli tylko tany. Wiki zatem nie bez powodu pisze o tym, że jest to bardzo silna konkurencja dla globalnych koncernów. Kosztuje 150 AMD za 0,5l.

Dostępny jest także kwas chlebowy, ale do tej pory widziałem tylko jeden beczkowóz, sprzedawany jest raczej w butelkach (150 damów za 0,5l).

Mam jeszcze dwie ciekawostki o napojach. 1) Dostępne są butelkowane oranżady, które sprzedawane są już ze słomką w środku. 2) Polecam również butelkowaną lemoniadę z cytrynami w środku. Niby nic dziwnego, ale nigdy wcześniej jednak nie wiedziałem czegoś takiego i wydawało mi się, że lemoniadę robi się na miejscu, nie w fabryce.

20130608_141607

Advertisements
This entry was posted in Armenia and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s