Szachy raz jeszcze

Niedawne zremisowanie w Stepanawanie (16 tysięcy mieszkańców, kilkudziesięcioosobowy klub szachowy) w szachy z jedenastolatkiem (ogólny bilans spotkania 1,5 : 0,5 dla mnie jednak) zainspirowało mnie do ponownego przyjrzenia się roli tego sportu w Armenii. Fascynacja tą królewską grą zaczęła się w latach 60., gdy Tigran Petrosjan został mistrzem świata. Bardzo szybko powstawały kluby szachowe, a dzieciom powszechnie nadawano imię “Tigran”.

Ormianie również obecnie odnoszą sukcesy w tym sporcie: wygrali trzy ostatnie olimpiady szachowe, a także ostatnie drużynowe mistrzostwa świata. Drużyna szachistów jest jednym z największych skarbów narodowych i cieszy się niebywałym szacunkiem. Na lotnisku witani są zawsze jako bohaterowie, co można zobaczyć poniżej.
Niby śmieszne, ale oddawanie hołdu intelektowi niż umiejętnościom biegania za piłką wydaje mi się jakoś bardziej zasadne 🙂

Olbrzymie znaczenie szachów w życiu Ormian chyba dobrze ilustruje fakt, iż od 2011 r. szachy w Armenii jako pierwszym państwie na świecie stały się jednym z obowiązkowych przedmiotów lekcyjnych w szkołach.

Advertisements
This entry was posted in Armenia and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s