Giumri

To drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w kraju. Ma ich wszystkich 120 tysięcy i pół. Czyli aglomeracja. Chciałem udać się najpierw do pobliskiego klasztoru Maszkaran, ale od przystanku marszrutki było tam całe 3 km. Mógłbym oczywiście podać standardową bajkę o upale itd., ale akurat było przyzwoicie, a mi się po prostu nie chciało, bo byłem niewyspany (jak nie prześpię regulaminowych 18 godzin to tak jest). Zamiast tego sfociłem wieś, cmentarz i przedmieścia miasta.

Miasto przyjemne, stara zabudowa i do tego była ulewa, co będzie widać na zdjęciach poniżej.
Pociąg jedzie tam 3 godziny, choć to zaledwie 126 km. Elektriczki mnie zawsze fascynują. No, ale kosztuje 1000 ADM. Marszrutka jedzie chyba z półtorej godziny, kosztuje 1500 AMD.

Dawniej Aleksandropol, w grudniu 1988 r. miasto przeżyło poważne trzęsienie ziemi, w którym zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Musiało być naprawdę istotne, gdyż Rosjanie (Gorbaczow) po raz pierwszy od czasów Zimnej Wojny poprosili Zachód o pomoc humanitarną.

Aha, byłbym zapomniał o jednym szczególe: w mieście znajduje się baza wojskowa Rosjan, która według ostatniej umowy armeńsko-rosyjskiej będzie tam istnieć co najmniej do 2044 r. Jest to kluczowa baza Rosjan na Zakaukaziu, która umożliwia sprawowanie kontroli nad konfliktem armeńsko-azerbejdżańskim. Niebawem mają tam podobno zostać umiejscowione rakiety Iskander-M wycelowane w Azerbejdżan, choć nie wiem na ile w tym prawdy, gdyż baza w Giumri znajduje się przy granicy z Turcją i ma raczej za zadanie chronić Armenię od ataku ze strony Turcji. W każdym razie, Ormianie, którzy sąsiadują z potężną Turcją oraz bogacącym się szybko Azerbejdżanem (petrodolary), potrzebują pomocy wojskowej Rosjan (przykładowo, Ormianie dysponują podobno tylko jednym samolotem bojowym) – nawet za cenę częściowej utraty suwerenności.

DSC_0584

DSC_0587

DSC_0596

DSC_0611

Advertisements
This entry was posted in Armenia, Relacje and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s