Zakaukazie – informacje praktyczne (część 3: noclegi i ceny)

Stan na czerwiec-wrzesień 2013

1. Gruzja
a) noclegi

Z nocowaniem w Gruzji nie ma problemu. W Tbilisi są hostele już od 10 GEL. Tutaj nie pomogę, bo spałem u znajomych, a adresu jednej kwatery nie pamiętam. Najlepszym wyjściem jest pytanie się lokalsów, zwłaszcza taksiarzy. Taryfiarz znalazł dla mnie kwarterę (nie hostel!) za 20 GEL. Standardowa stawka za nocleg (np. w Telawi czy Mestii w Swanetii) wynosi 20-25 GEL za osobę, ale zawiera już w sobie kolację i śniadanie. W trudniej dostępnych i jednocześnie bardziej turystycznych miejscach, takich jak Uszguli w Swanetii czy w Tuszetii wynosi 40 GEL, ale też zawiera w sobie kolację i śniadanie. Kolacja jest zazwyczaj bardziej obfita. W Telawi, które jest świetną bazą wypadową na całą Kachetię i bramą na Tuszetię polecam nocleg u pani Tiny Shaverdashvili, ul. Nadikvari 9, tel: 27-21-85, tel. kom. 599607407, 568839383, e-mail: Re.pata@yahoo.com. Może czasem od późnego wieczoru nie ma wody, ale jest to przemiła kobieta, która z ochotą częstuję czaczą 🙂 Płaciłem 20-25 GEL za nocleg z kolacją i śniadaniem. Nocleg w samym centrum, tuż przy murze i pomniku faceta z koniem (na tej uliczce, która niejako wpada na ów pomnik, można się pytać w najbliższym sklepie spożywczym albo od razu wspiąć się po małej drabince i iść prosto do domu na przeciwko). O noclegi najlepiej pytać się generalnie miejscowych, np. w sklepach spożywczych, dwa razy spałem u sprzedawczyń 🙂
b) ceny
Ceny w Gruzji są z grubsza zbliżone do Polski. Tańszy jest na pewno transport (Tbilisi – Kutaisi 10 GEL), w tym taksówki (Tbilisi – Telawi 40 GEL za czteroosobową maszynę), owoce (kilo winogron we wrześniu 0,15 GEL). Kaczapuri średnio 5 GEL, kebab 4-5 GEL, szaszłyk 5-6 GEL, piwo 1,5 GEL, lemoniada 1,5-litrowa 1,5 GEL.

2. Armenia
a) noclegi

O noclegi w Armenii trudniej niż w Gruzji, gdyż turystów mniej i Ormianie chyba jeszcze nie zwąchali interesu. W Erywaniu nie pomogę znaleźć niczego, bo tutaj miałem mieszkanie. Poza Erywaniem spałem w Alawerdi (hotel Engels, 5000 AMD ze śniadaniem; w Stepanawanie na kwaterze znalezionej przez pytanie się lokalsów za 4000 AMD, oraz w hotelu w Sisianie za 3000 AMD). Baza noclegowa najlepiej jest rozwinięta w Erywaniu, Wanadzorze, Giumri (kumpel też za 5000 AMD w hotelu spał tam) oraz w prowincji Siunik (Sisian, Goris).

b) ceny
Ceny w Armenii są generalnie niższe niż w Polsce (oprócz elektroniki, nabiału, mięsa). Taksówka w Erywaniu 600 AMD w centrum, shoarma – 600 AMD, kebab – 750 AMD, lahmajo duże – 900 AMD, tan – 150 AMD, woda mineralna 1,5-litrowa 200 AMD, kilo fig – 300 AMD, chleb – 130 AMD.

3. Azerbejdżan
a) noclegi

Mogę tylko wypowiedzieć się na temat Baku, gdzie mieliśmy bazę wypadową na cały półwysep. Najtańszy nocleg to Caspian Hostel, przy ul. Asef zeynalli 29/9 na Starym Mieście i niedaleko stacji metra İçəri Şəhər (a więc lokalizacja bardzo dobra). Kosztuje 16 AZM za osobę w wieloosobówce i spaliśmy tam tylko dlatego, że nasz couchsurfer nawalił.

b) ceny
Ceny w Azerbejdżanie są wyższe niż w Gruzji czy Armenii (zwłaszcza w Baku). Tańszy jest tylko transport, bo ropa tania. Przejazd metrem czy autobusem kosztuje 0,20 AZM. Pociąg Baku-Szeki przez cały kraj prawie jadący 4 AZM. Obiad w Gobustanie (chleb, ser, pomidory, ogórce, szaszłyki, czaj) – 5 AZM. Dzbanek czaju – 0,5-1 AZM. Kebab lub lahmajo w knajpce w Baku – 2-2,5 AZM. Obiad w Surachanach (przystawki, zupa z mięchem, chleb, piwo) – 6 AZM. Objazdówka taryfą po Gobustanie – 20 AZM za maszynę. Wejście do muzeum i oglądanie petroglifów w Gobustanie – 1 AZM. Obiad na plaży dla dwóch osób (smażona ryba i kurczak, sałatka, dzbanek czaju, chleb) – 17 AZM.

4. Górski Karabach
a) noclegi

Co ciekawe baza noclegowa, przynajmniej w Stepanakarcie, wydaje się lepiej rozwinięta niż w Armenii. Tzn. łatwiej o kwarterę. Ja polecam nocleg u pani Gali, przy ul. Nalbandyan 25, warunki nie powalają może (sławojka, prysznic w pomieszczeniu obok sławojki), ale mieszkanie jest w samym centrum, 5 minut od dworca autobusowego za 2000 AMD za noc. Można zamówić za opłatą kolację. Czaj gratis. Więcej się nie wypowiem, bo spałem jeszcze w Karwaczarze, ale za darmo, w domu miejscowych policjantów.

b) ceny
Ceny są z grubsza takie same jak w Armenii.

5. Abchazja
a) noclegi

W Suchumi, a i pewnie na całym wybrzeżu, nie ma problemu ze znalezieniem noclegu. Trzeba pytać się lokalsów, ja, jak zawsze spytałem się w spożywczaku i tak znalazłem nocleg niedaleko dworca autobusowego za 250 RUB za osobę. Od dworca trzeba iść w stronę centrum i przy pierwszym przejściu podziemnym skręcić w prawo, idąc na wprost natkniemy się po chwili na furtkę – tam będzie ów nocleg. Można kupić u gospodyni domowej roboty czaczę.

b) ceny
Ceny są wyższe niż w Gruzji. Marszrutka z granicy do Gali – 50 RUB. Marszrutka z Gali do Suchumi – 200 RUB. Tkwarczeli – granica – 150 RUB. Piwo – 30 RUB. Obiad – 150 RUB. Kotlietka w tiestie – 40-50 RUB.

6. Osetia Południowa
Danych nie mam na ten temat, bo tam – jeszcze! – nie byłem.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s